وازلین کودک، محافظت و التیام بخش پوست

/, دانستنی های پوستی, مقالات پوستی/وازلین کودک، محافظت و التیام بخش پوست

وازلین کودک، محافظت و التیام بخش پوست

 « پوست کودکان »

  • پوست نوزاد بسیار نرم و لطیف است و نیاز به مراقبت های خاص دارد. طراوت پوستی یکی از ویژگی های با ارزش برای نوزاد به حساب می آید  که والدین دوست دارند تا جایی که امکان دارد این طراوت و زیبایی را برای او نگه دارند.

  • اپیدرم پوست کودکان و نوزادان به دلیل ناقص بودن فرایند کراتینیزاسیون ونازک بودن بیش از حد لایه خارجی، نمی تواند نقش سد دفاعی کاملی را برای پوست ایفا کند. از طرف دیگر بالا بودن نسبتِ سطح پوست به وزن بدن کودکان و نوزادان  احتمال ریسک مسمومیت ها و حساسیت های پوستی را افزایش می دهد. در نتیجه اپیدرم نازک و شکننده کودکان و نوزادان سبب نفوذپذیری بالا و جذب سریع تر مواد نسبت به پوست بزرگسالان می شود.

  • از طرف دیگر به علت نقص در فعالیت غدد (به علت عدم تکامل) تنظیم دمای بدن به صورت کامل و کارآمد انجام نمی شود و نیز به علت کم کاری غدد چربی (به دلیل عدم تکامل ) و کاهش لایه محافظ چربی بین سلول های پوستی و سطح پوست، تبخیر آب پوست با سرعت و مقدار بیشتری اتفاق می افتد. در نتیجه متفاوت بودن لایه هیدرولیپیدی پوست کودکان و نوزادان سبب خشکی بیش از حد پوست می شود.

  • با توجه به توضیحات فوق، باید بدانیم که PH پوست نوزادان در بدو تولد خنثی می باشد. با افزایش سن و تکامل غدد چربی و عرق در پوست، PH کمی اسیدی می شود. ظرفیت بافری پایین پوست کودکان و نوزادان سبب تحریک پذیری بالای آن شده، پوست خشک، مستعد حساسیت و التهاب در اثر استفاده از صابون ها و سایر عوامل شوینده قلیایی می شود.

  • در نتیجه کم کاری غدد چربی در پوست کودکان و نوزادان و نیز بالا بودن PH پوستی در آن و ناقص بودن فرایند کلونیزاسیون ، پوست به طور کارآمد قادر به دفاع از خود در برابر عفونت های باکتریایی نمی باشد. در نتیجه ریسک ابتلا به عفونت های پوستی افزایش می یابد .

  • سوزش ناشی از ادرار یک نوع التهاب معمول در پوستهای حساس (به رنگ قرمزملایم) است و در قسمت هایی از بدن کودک که در پوشک و یا کهنه قرار می گیرد دیده می شود. معمولا در اثر سایش پای کودک با پوشک و یا وقتی به مدت طولانی پوست کودک در مجاورت ادرار و مدفوع قرار بگیرد، ایجاد می شود .دراین حالت رانها، باسن و نواحی تناسلی کودک قرمز شده و پوست آسیب می بیند.

 

 

 وازلین

  • وازلین به علت ساختار شیمیایی منحصر به فردی که دارد، یکی از بهترین و پرطرفدارترین موادی است که از قدیم برای پوست های حساس کودکان برای درمان و جلوگیری از سوختگی پای کودکان استفاده می شده .

  • وازلین لایه ای میان پوست و محیط اطراف به وجود می آورد که غیر قابل نفوذ است و مانع از تبخیر بیش از حد آب پوست شده، از خشک شدن پوست جلوگیری کرده و موجب نرمی و لطافت آن می شود.

  • همچنین محافظی مطمئن در برابر عوامل نامساعد محیطی است و از التهاب و تحریک پوست جلوگیری می کند.

وازلین اطفال فارابی

  • وازلین اطفال فارابی به دلیل داشتن فرمولاسیون خاص و نیز استفاده از مواد التیام دهنده و ضد التهاب مانند: گلیسیرین، اکسید روی، موم زنبور عسل و لانولین قادر است لطافت و شادابی پوست کودک را حفظ نموده و باعث ترمیم بافت آسیب دیده پوست و آرامش آن گردد.

موارد مصرف وازلین اطفال فارابی

درمان، تسکین دهنده التهاب و ضد قرمزی ناشی از ادرار سوختگی

جلوگیری از رشد میکروارگانیسم های مضر در کودک

 موثر در درمان عرق سوز شدن

 بهبود سوختگی های درجه یک

 ضد آفتاب ملایم

 نرم و مرطوب کننده فوق العاده جهت پوست های خشک و حساس

 حفظ لطافت پوست در طول شبانه روز همراه با رایحه ای دلپذیر

ثبت ديدگاه