اسید لاکتیک

اسید لاکتیک

اسید لاکتیک ( هیدروکسی پروپیونیک اسید ) یک اسید آلی هیدروکسیل دار ضعیف ، با وزن مولکولی کم که بی رنگ بوده و به صورت محلول در آب و اتانول است. اسید لاکتیک برای اولین بار توسط Scheele شیمیدان سوئدی در سال ۱۷۸۰ از شیر جدا شد. سپس لویی پاستور به بررسی روند تخمیر آن پرداخت و با جداسازی انواع باکتری های لاکتیک، از آنها در تهیه غذاهای تخمیری از شیر، سبزیجات، غلات و گوشت استفاده کرد و نشان داد که این اسید در برابر فساد میکروبی از غذاها محافظت می کند. اسید لاکتیک برای اولین بار در سال ۱۸۸۱ توسط Charles Avery در آمریکا به صورت تجاری تولید شد. نام اسید لاکتیک، نشان دهنده شکل ترکیب لاکتاتی است که از کلمه لاتین برای شیر یاد می شود.

اسید لاکتیک به‌طور معمول از تخمیر گلوکز که یک کربوهیدرات است و از طریق پروسه گلیکولیز حاصل می‌گردد که یک پروسه شیمیائی است که در آن گلوکز با شکسته شدن به اسید Pyruvic مبدل شده و دی‌اکسیدکربن، آب و انرژی آزاد می‌گردد. اگر میزان اسید Pyruvic مازاد باشد آن وقت است که اسیدلاکتیک تشکیل می‌گردد.

اگرچه لاکتیک اسید را می توان به روش های شیمیایی نیز سنتز نمود ولی تولید آن از طریق تخمیر گلوکز و سایر مواد روش ارزان تری است.

موارد استفاده اسید لاکتیک :

  صنایع دباغی و پارچه بافی

به عنوان تنظیم کننده ph در صنایع غذایی

به عنوان ماده نگهدارنده در صنایع غذایی

به عنوان طعم دهنده در صنایع غذایی

صنعت غذا و دارو

صنعت رنگرزی پارچه

صنایع ساخت و تولید پلاستیک

صنعت تولید حلال ها

صنعت تولید جوهر و لاک

تولید پنیر لاکتیکی

 

ثبت ديدگاه