استون

استون ، ساده ترین کتون با فرمول مولکولی C3H6O  و یکی از لکه بر هاست. این ماده توسط جیم وایزمن کشف شده است. استون، فرار، بی رنگ و به شدت آتش گیر است و مصرف بسیار زیادی در صنعت به عنوان حلال دارد. اصولا استون در فرایند کیومن تولید میشود. در گذشته از تقطیر خشک استات هایی نظیر استات کلسیم به دست آورده می شده است. در طی جنگ جهانی اول فرایند تولید استون به وسیله تخمیر باکتریایی توسط Chaim Weizmann توسعه پیدا کرد که محصولات این فرایند استون، بوتانول و اتانول بود. به مرور زمان به علت راندمان ناچیز تولید استون در مقایسه با پسماندهای آلی، این فرایند رو به فراموشی سپرده شد.

 

خواص فیزیکی و شیمیایی استون

استون (Acetone) یک مایع بی رنگ، قابل اشتعال و یک حلال شناخته شده می باشد. استون با فرمول شیمیایی C3H6O فرار بوده و به سرعت تبخیر می شود و نقطه جوش آن ۵۶ درجه سانتی گراد می باشد. جرم مولکولی آن   ۵۸٫۰۵ ( gr/mol ) می باشد جز مواد آلی و از دسته کتون ها است .

این ماده مایعی سمی ، روان ، بی‌رنگ با بویی نسبتا خوب شبیه بوی میوه است. بدلیل قطبیت بالا ، حلال خوبی برای اکثر ترکیبات آلی بشمار می‌رود وبخوبی در آب ، اتانول و اتر حل می‌شود. استون معمولا بعنوان حلال و پاک‌کننده لاک ناخن استفاده می‌شود. استون به اندازه کم در خون و ادرار یافت می‌شود، اما مقدار آن در موقع گرسنگی و همچنین در بیماری دیابت با کمبود شدید اکسیژن در خون و ادرار افزایش می‌یابد.

 مصارف و کاربردهای استون

استون بعنوان حلال بسیاری از ترکیبات آلی استفاده می‌شود. در تولید پلاستیک، الیاف مصنوعی، دارو و سایر ترکیبات شیمیایی کاربرد دارد. همچنین در تولید صنعتی رنگ‌های ایندیگو هم مصرف می‌شود.استون به عنوان حلال در فرمولاسیون پوشش دهنده سطوح و مواد مربوط به شوینده ها و تینرها، همچنین در آکریلیک و الکل هاى نیتروسلولز و رنگ ها، به عنوان حلال در مواد داروئى و آرایشی، حلال چسب، سیمان، جوهر پرینتر، چسب، واکس، رزین، چربى ها، گریس، روغن ها، و مواد رنگى در پروسه هاى عصاره گیرى، در صنایع بى دود کردن پودر، به عنوان حلال پاک کننده در صنایع الکتریکی، و به عنوان حمل کننده استیلن در داخل سیلندرها مورد استفاده است.

از استون در صنایع شیمیایی به عنوان ماده میانى در تهیه متیل متاکریلیت ، متاکریلیت اسید، متیل استفاده مى شود. اغلب اوقات در تهیه ترکیباتى مثل آنتى اکسیدان ها، A ایزوبوتیل کتن، بیس فنل علف کش ها، کتن هاى سنگین، تغلیظ فرمالدئید و دى فنال آمین، و ویتامین هاى میانى مورد استفاده است.

استون حلال بسیار فرار و ماده افزودنی با ارزشی برای لاک های بر پایه نیتروسلولز، سلولز استات و سلولز اترها می باشد، زیرا دارای قدرت حلال عالی است. این خاصیت همچنین برای بسیاری از رزین های طبیعی و روغن ها خیلی با ارزش می باشد

استون به ویژه برای تهیه لاک های سریع خشک شونده مناسب است، زیرا دارای فراریت بالا می باشد. محلول های دارای جامدات خیلی زیاد را ممکن است با بکار بردن استون تهیه کرد. بنابراین استون اغلب برای اضافه کردن به ماستیک ها و چسب های ساخته شده از نیتروسلولز یا سلولوئید مصرف می شود

مراقبت های ویژه در کار با استون ضروری است، زیرا دارای نقطه اشتعال خودبه خود پایین و فراریت زیاد می باشد اگر چه در اغلب موارد استون از نظر فیزیولوژی حلالی بی ضرر می باشد، اما قرار گرفتن طولانی در هوایی که دارای غلظت زیاد استون می باشد، سبب سردرد و مریضی می شود. در موارد معینی این حالات می تواند ساعت ها بعد از قرار گرفتن در معرض این ماده صورت گیرند.

  

پاک کننده های لاک(استون)

پاک کننده های لاک برای ناخن ها مضر هستند و به آنها آسیب می رسانند. برای پاک کردن لاک از پاک کننده هایی مانند استون که حلال ترکیبات لاک هستند می توانید استفاده نمایید.استون روغن و رطوبت را از سطح ناخن پاک کرده و آن را خشک و ورقه ورقه می کند. پس حتما از استون هایی که دارای نرم کننده یا روغن می باشند استفاده کنید.از تماس این مواد با دیگر قسمت های بدن جدا پرهیز نمایید. پس از استفاده از استون و یا هر پاک کننده لاک ، حتما دستان خود را بشویید. سعی کنید میزان پاک کننده ای را که برای پاک کردن لاک ناخن خود استفاده می کنید کنترل کنید و بیش از اندازه از آن استفاد نکنید.

ویژگیهای استون فارابی

پاک کننده لاک ناخن

فاقد حساسیت پوستی

بدون اثرسفیدک بر روی پوست

رقیق کننده ،حلال وپاک کننده

مناسب جهت ناخنهای کاشتنی

 

 

مشاهده محصول

ثبت ديدگاه